سگ داگو آرژانتینو

معرفی نژاد سگ داگو آرژانتینو و شرایط نگهداری از آن

در این مقاله می خواهیم به سگی از خاستگاه آرژانتین، سگ شکاری با خصوصیات خاص خود یعنی داگو آرژانتینو بپردازیم و درباره شرایط نگهداری غذاهایی که باید به او داد یا غذاهایی که نباید به او خوراند و بیماری های رایج این نژاد و برنامه واکسیناسیون او صحبت کنیم. پس اگر قصد آشنا شدن با این نژاد را دارید در ادامه همراه ما باشید.

تاریخچه سگ داگو آرژانتینو

آیا می‌دانید سگ داگو آرژانتینو متعلق به کدام کشور است و چه نژادی دارد؟ آیا می‌دانید دوستداران این سگ، چه قشری از جامعه هستند؟
خاستگاه نژاد داگو آرژانتینو به جمهوری آرژانتین و به منطقه مرکزی مدیترانه ای استان کوردوبا بر می گردد. دلیل نامگذاری این سگ به آرژانتینو علاقه پزشکی مشهور به نام دکتر آنتونیو نورس مارتینز به سگ ها بوده است که باعث شده برای این نژاد جدید، Dogo Argentino را برگزیند. این نژاد در اوایل دهه 1900 در آرژانتین به شدت مشهور شد.
در ابتدا داگو آرژانتینو به سگ جنگی معروف بود اما به دلیل علاقه بسیار زیاد دکتر آنتونیو نورس به داگو آرژانتینو، این سگ به یک سگ شکاری تبدیل شد. آیا میدانید علت چیست؟ به این خاطر که دکتر همیشه و همه جا برای شکار سگ داگو آرژانتینو را با خود می برد. پس از آن طولی نکشید تا همه این سگ را به عنوان یک سگ شکاری برای حیوانات بزرگ بشناسند.
از بارزترین و اصلی ترین ویژگی های این سگ داشتن حس بویایی قوی، خشن بودن، چابکی، فروتنی، وفاداری و هوشیاری است. به همین علت امروزه شاهد این هستیم که نژاد داگو آرژانتینو به عنوان سگ های پلیس و نظامی، سگ های راهنما و درمانی، سگ های نجات و جستجو، سگ جنگی و سگ خدماتی در کنار انسان ها قرار می گیرد. حال بهتر است تا با سیار ویژگی های این سگ سرسخت و محافظ آشنا شویم. با ما همراه باشید.

ویژگی های ظاهری داگو آرژانتینو

در خصوص ویژگی های ظاهری سگ داگو آرژانتینو باید بگوییم این سگ جزو سگ های بزرگ به حساب می آید و تقریبا قد بلندی دارد، به خصوص در نرها. داگو آرژانتینو یک سگ قوی و عضلانی است. چشمگیر ترین ویژگی های ظاهری این سگ فک قدرتمند، سر بزرگ، بینی مشکی رنگ و چشم های ریز و با فاصله از هم است. اما برای اینکه با سایر موارد مهم در ویژگی های ظاهری این سگ آشنا شوید، بهتر است تا به موارد زیر دقت کنید.

• پوشش
داگو موهای کوتاه و سفیدی دارد. در بعضی از داگو آرژانتینوها شاهد دیدن لکه های مشکی هستیم که آنها را جذاب تر جلوه می دهد. از آنجایی که موهای این سگ بسیار کوتاه است، شما می توانید با خیال راحت از آن مراقبت کنید. چرا که دیگر نگران مشکل ریزش موی سگ در منزلتان نخواهید بود.

• رنگبندی
همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، سگ داگو آرژانتینو سفید رنگ است. گاها می توان روی بدن این سگ، لکه های سیاه رنگی را دید که باعث می شود این سگ جذاب تر به نظر برسد.

• قد و وزن
از آنجایی که داگو آرژانتینو یک سگ قوی و درشت هیکل است، باید بگوییم وزن تقریبی آن بین 40 تا 44 کیلوگرم است. به طور کلی میزان وزن این سگ در نرها و ماده ها تقریبا یکسان است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. قد سگ های نر داگو آرژانتینو تقریبا بین 60 تا 68 سانتی متر و در سگ های ماده بین 60 تا 65 سانتی متر است که در این مورد هم تفاوت چندانی بین آنها وجود ندارد. به طور کلی سگ های نر داگو آرژانتینو درشت هیکل تر و قوی تر از ماده ها به نظر می رسند؛ در حالی که اختلاف چندانی در قد و وزن با یکدیگر ندارند.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری داگو آرژانتینو

از مهمترین خصوصیات رفتاری سگ داگو آرژانتینو می توانیم به مهربانی، وفاداری، همراه اصیل، شجاع، خشن و شکست ناپذیر بودن آنها اشاره کنیم. این سگ ها در عین مهربان بودن بسیار سرسخت و خشن هستند. به همین دلیل آنها می توانند وظایف مهمی را به عهده بگیرند. داگوها سگ های بسیار بازیگوش و پرانرژی هستند. به همین علت شما باید فعالیت های بسیار زیادی را برای آنها در نظر بگیرید.
سگ داگو آرژانتینو

• سازگاری با صاحبان تازه کار

به طور کلی اگر می خواهید سگ داگو آرژانتینو را به خوبی تربیت کنید، باید از تولگی آن را خریداری کنید و روی تربت آن کار کنید. این سگ ها بیش از هر چیزی به یک صاحب با اعتماد به نفس و با قدرت رهبری بسیار بالا نیاز دارند. به طور کلی ارتباط گرفتن با این سگ قدری دشوار است به همین علت اگر از تولگی آن را خریداری کنید بهتر می توانید از پس تربیت آن بر بیایید.

• تحمل تنهایی ماستیف آرژانتینی

سگ ها همیشه بهترین دوست و همراه انسان ها بوده اند. اگر توانایی نگهداری از یک سگ را ندارید، بهتر است تا مسئولیت آن را نپذیرید. چرا که این سگ ها به صاحبان خود به شدت وابسته می شوند و تحمل تنهایی و دوری از صاحب خود را ندارند. به طور کلی شما می توانید برای مدت کوتاه سگ داگو آرژانتینو را تنها بگذارید اما برای مدت طولانی، هرگز.

• سازگاری با زندگی آپارتمانی

از آنجایی که سگ داگو آرژانتینو یک سگ قوی هیکل و نگهبان است، به هیچ وجه برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمی شود. اگر خانه شما ویلایی است، می توانید این سگ را کنار خود داشته باشید اما در آپارتمان نمی توان این سگ هوشیار را نگه داشت.

• سازگاری با غریبه ها و دیگر حیوانات

داگو آرژانتینو ارتباط خوبی با غریبه ها، سگ های دیگر و سایر حیوانات برقرار نمی کند. از آنجایی که این سگ کاملا سلطه جو و خشن است، نمی تواند به خوبی حضور غریبه ها را بپذیرد و همیشه نسبت به رفتار غریبه ها، حساسیت های بالایی نشان می دهد. همچنین باید بگوییم سگ داگو آرژانتینو به هیچ وجه به گربه ها رابطه خوبی ندارد و میزان سازگاری آنها با گربه ها بسیار کم است.

• سطح انرژی

آیا تا به حال از انرژی انفجاری سگ داگو آرژانتینو چیزی شنیده اید؟ شاید برایتان باورپذیر نباشد اما سگ داگو آرژانتینو جزو سگ های پرانرژی، خستگی ناپذیر، با استقامت و بسیار قوی است. شاید شما از سطح انرژیک این سگ شگفت زده شوید اما باید بگوییم خستگی برای این سگ ها معنایی ندارد. به همین علت شما باید متناسب با سطح انرژی این سگ ها فعالیت های متعددی را برایشان در نظر بگیرید.

شرایط نگهداری از سگ داگو آرژانتینو

سگ داگو آرژانتینو به مراقبت و رسیدگی کمی نیاز دارد. این ماستیف آرژانتینی برای رسیدگی، اصلا شما را به زحمت نمی اندازد. بنابراین شما از این بابت راحت هستید.

• آراستن

از آنجایی که پوشش دوگو آرژانتینو بسیار کوتاه است، نیاز به آراستگی زود هنگام ندارد. شما می توانید به کمک یک برس نرم، بدن این سگ را بیارایید و مرتب کنید. اما در حالت کلی اگر این کار را هم انجام ندهید، اتفاق خاصی نمی افتد.

• اصلاح مو

پوشش بدن دوگو آرژانتینو بسیار کوتاه است. بنابراین نیازی نیست که شما موهای این سگ را اصلاح کنید. در صورتی که احساس کردید پوشش بدن این سگ نیاز به اصلاح دارد، می‌توانید این کار را انجام دهید اما در حالت کلی این سگ شما را برای اصلاح کردن به زحمت نمی اندازد.

• حمام

سگ داگو آرژانتینو را هر سه ماه یک بار حمام کنید. این سگ نیازی به حمام های پی در پی ندارد و در این بازه زمانی کاملا تمیز باقی می ماند.

• ناخن

برخلاف اینکه داگو آرژانتینو موهای بسیار کوتاهی دارد و رشد موهایش بسیار کم است، ناخن های بلندی دارد. رشد ناخن های این سگ بسیار زیاد است و شما باید برای اینکه به بهداشت ناخن های آن رسیدگی کنید، هفته ای یک بار نسبت به کوتاه کردن ناخن های داگو اقدام کنید.

• مسواک

حتما به بهداشت دهان، دندان و لثه های سگ داگو آرژانتینو توجه داشته باشید. این کار بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها است. توجه داشتن به بهداشت دهان و دندان این سگ برابر است با توجه داشتن به وضعیت سلامتی آن.

• گوش

حتما هفته ای یک بار داخل گوش های این سگ را کنترل کنید تا از تجمع جرم در داخل گوش این سگ جلوگیری شود. سگ داگو آرژانتینو ممکن است از ناحیه گوش به عفونت های زیادی مبتلا شود.

• مراقبت از چشم

بهتر است مرتبا وضعیت سلامت چشم های این سگ را بررسی کنید. هر باری که شما این سگ را حمام کنید، چشم هایش نیز شسته و تمیز می شود. در صورتی که احساس کردید چشم هایش به نظافت بیشتری نیاز دارد، می توانید با استفاده از یک دستمال با نم کم، صورت و چشم هایش را تمیز کنید.
بیماری داگو آرژانتینو

• نیازهای دندانپزشکی داگو آرژانتینو

سگ داگو آرژانتینو به سگ گرازهای وحشی نیز معروف است. این سگ به دلیل فک، آرواره و دندان های قوی که دارد، به این نام معروف شده است. اگر شما تنفس بدبویی را از سگ خود حس کردید باید متوجه این موضوع شوید که پلاک های میکروبی روی دندان های این سگ به وجود آمده است و باید سریعا او را به دندانپزشکی ببرید.
همانطور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، شما باید مرتبا دندان های این سگ را مسواک بزنید تا از بروز بیماری های مختلف جلوگیری شود. بیماری پریودنتال، یکی از رایج ترین بیماری های بین لثه و دندان سگ داگو آرژانتینو است که در واقع نوعی عفونت می باشد. در اغلب موارد، سگ به دلیل این بیماری دندانش را از دست می دهد. اما این بیماری فقط به همین مورد ختم نمی شود، بلکه در مواردی ممکن است این عفونت به سایر نقاط بدن این سگ نیز نفوذ کند. بنابراین بهتر است تا سگ داگو آرژانتینو را مرتبا برای چکاپ های سلامت، به دامپزشکی ببرید.

قیمت سگ داگو آرژانتینو

اگر به خرید و تربیت این سگ مهربون علاقه مند شدید، باید به شما بگوییم می توانید آن را از تولگی خریداری و تربیت کنید. اما در صورتی هم که از سنین بالاتر بخواهید این کار را انجام دهید، مشکلی به وجود نمی آید. با توجه به سن داگو و نوسانات بازار، قیمت این سگ متفاوت است اما به طور کلی این سگ در بازار ایران بین 15 تا 17 میلیون تومان معامله می شود.

طول عمر نژاد داگو

ماستیف آرژانتینی یک سگ مهربان و در عین حال محافظ است. شما می توانید این سگ را به عنوان یک همره و دوست مطمئن در کنار خود داشته باشید. حتما با توجه به مطالبی که تا به اینجا در اختیارتان قرار دادیم این سوال برای شما به وجود می آید که طول عمر داگو چند سال است؟ به طور تقریبی و میانگین این نوع سگ ها بین 10 تا 12 سال عمر می کنند و شما می توانید آنها را کنار خود داشته باشید.

تغذیه سگ نژاد آرژانتینو داگو

تغذیه و مراقبت سگ داگو آرژانتینواگر می خواهید سگ شما همیشه سلامت و پرانرژی باشد، بهتر است تا غذای باکیفیت برای او تهیه کنید. اهمیت به تغذیه سگ در واقع اهمیت به سلامت اوست. میزان رشد این سگ، رابطه مستقیمی با تغذیه مناسبش دارد. شما می توانید غذاهای کنسرو شده و یا مواد غذایی مثل بادمجان را به سگتان بدهید. همچنین مخلوط کردن غذاها با آب برای این نژاد از سگ ها بسیار لذت بخش خواهد بود.

شما می توانید در برنامه تغذیه داگو آرژانتینو تخم مرغ، میوه و سبزیجات، پنیر و… را نیز قرار دهید. همچنین فراموش نکنید که باید مرتبا به سگ خود آب بدهید. برای این کار بهتر است از آب تمیز و آشامیدنی استفاده کنید.
اگر بخواهید برای سگ ماستیف آرژانتینی خود غذای خشک تهیه کنید، حتما به لِیبل غذای ارگانیک برخورده اید. اما آیا میدانید این غذاها چه ویژگی هایی دارند؟ غذای خشک ارگانیک برای سگ، هیچ مواد غذایی خاصی ندارد اما تنها تفاوت آن با سایر غذاهای موجود در بازار این است که در تهیه آن مراحلی نظیر آفت کشی، کود، آنتی بیوتیک، هورمون و… استفاده نمی شود و این غذاها کاملا طبیعی و ارگانیک هستند.
به طور کلی تغذیه سگ شما باید مملوء از پروتئین و خالی از کربوهیدرات ها باشد. همچنین همیشه به طبیعی بودن و کیفیت مواد غذایی که برای داگو آرژانتینو تهیه می کنید، نظارت داشته باشید. مواد غذایی نقش مهمی در سلامت این سگ دارد.

 غذای توله سگ داگو آرژانتینو

شاید شما تمایل داشته باشید تا توله های داگو آرژانتینو را تربیت کنید. بنابراین باید در خصوص تغذیه آنها اطلاعات مفیدی داشته باشید. توله های داگو آرژانتینو در سن 8 تا 12 ماهگی تقریبا به چهار وعده غذایی در روز نیاز دارند. در خصوص توله های 3 تا 6 ماهه باید بگوییم 3 وعده غذایی در روز کافی است. اما توله های شیرخوار بین 6 ماه تا 1 سال به 2 وعده غذایی در یک شبانه روز نیاز دارند.
بهتر است تا برای تغذیه سگ هایتان از وعده های تعیین شده استفاده کنید و از افزایش یا کاهش تعداد وعده های غذایی به آنها خودداری کنید. سعی کنید برای غذا دادن به سگ های داگو آرژانتینو همیشه جای خاصی را در نظر بگیرید و از ظرف غذای مناسب برای آنها استفاده کنید. این کار باعث تشویق و ترغیب داگوها برای غذا خوردن می شود.
به این نکته مهم توجه داشته باشید که غذای توله سگ های داگو آرژانتینو باید دارای پروتئین و ویتامین بسیار زیادی باشد. معمولا اگر غذای این توله سگ ها را از شرکت های تجاری و معتبر خریداری کنید، تمامی استانداردهای لازم برای آن در نظر گرفته شده است. اما در این میان شرکت هایی هستند که فقط برای رفع تکلیف غذا تولید می کنند و این غذاها تنها حداقل ریزمغذی های لازم را دارد.
این موضوع را در نظر داشته باشید که غذای اصلی توله سگ های داگو آرژانتینو شیر است. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید چربی موجود در شیر سگ، بسیار بیشتر از شیر گاو است. این موضوع همچنین در خصوص پروتئین، کلسیم و فسفر نیز صدق می کند. اما چیزی که باید در نظر بگیرید این است که لاکتوز شیر گاو بسیار بالاتر از شیر سگ است و این ممکن است توله سگ ها را به اسهال مبتلا کند. بنابراین نتیجه می گیریم در صورتی که به شیر سگ دسترسی نداشتید، هرگز سراغ شیر گاو نروید. اما چاره چیست و چه باید کرد؟ در این صورت شما باید از شیر خشک برای این توله سگ ها استفاده کنید. شیر خشک های انسانی بدون لاکتوز یا لاکتوز فری، گزینه مناسبی برای تغذیه این توله سگ ها هستند.
شما می توانید از 2 ماهگی به بعد به توله های آرژانتینو غذای کمکی بدهید و از مقدار شیری که مصرف می کنند کم کنید. معمولا گوشت و برنج پخته شده به همراه سبزیجات و حبوبات در این مرحله از زندگی داگو، گزینه مناسبی برای تغذیه است.

آموزش و تربیت داگو

آموزش سگ داگو آرژانتینو اصلا کار سختی نیست؛ فقط کافیست تا شما به نکات و موارد مهم در تربیت این سگ باهوش و هوشیار توجه کنید تا بتوانید به خوبی از پسِ تربیت آن بر بیایید. داگو سگی نیست که شما بخواهید برای تربیت کردن آن، سرش داد بزنید؛ بلکه شما باید برای این سگ جسور همیشه تشویق و جایزه در نظر بگیرید. مسلما این راه بیشتر شما را به نتیجه می رساند. اما آیا میدانید تشویق برای این سگ ها چگونه است؟ داگو ها اصلا دوست ندارند کسی پشت سرشان را نوازش کنند. اگر می خواهید رضایت این سگ ها را جلب کنید، بهتر است تا زیر چانه آنها را نوازش کنید. با این کار آنها به خوبی تشویق می شوند. سعی کنید آموزش و تربیت این سگ کوتاه باشد. به طور مثال 3 الی 5 بار در روز و به مدت 5 دقیقه آموزش برای این سگ کافی است.
شما می توانید تربیت توله های داگو آرژانتینو را از 8 هفتگی شروع کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر دوست ندارید آنها کاری را انجام دهند، از همان تولگی نباید اجازه انجام این کار را به آنها بدهید. این موضوع نقش مهمی در تربیت آنها دارد. اگر داگو خیلی زیاد “واق واق” و “هاپ هاپ” کرد، بهتر است تا با او تند برخورد نکنید و با لحن مناسب فقط به او “نه” بگویید.
تربیت سگ داگو آرژانتینو

 یاد دادن دستشویی کردن به توله آرژانتینو داگو

برای اینکه به سگ داگو آرژانتینو دستشویی رفتن را یاد بدهید بهتر است در ابتدا علائم و نشانه های دستشویی داشتن این سگ را یاد بگیرید. شما می توانید در روزهای آغازین تربیت این سگ، او را به فضای بیرون ببرید و خودتان را مشغول انجام کارهای مختلف کنید. زمانی که متوجه شدید این سگ دستشویی کرد، او را تشویق کنید و برایش جایزه هم در نظر بگیرید. داگوها سگ های بسیار باهوشی هستند و تفاوت میان تنبیه و تشویق را به خوبی می فهمند. این کار به آنها کمک می کند تا فرق بد و خوب را متوجه شوند.
بعد از این مرحله بهتر است تا همیشه نقطه خاصی از محیط اطرافتان را برای دستشویی کردن سگ در نظر بگیرید و همیشه داگو را برای دستشویی کردن به آنجا ببرید. با این کار داگو به خوبی محل دستشویی کردنش را یاد می گیرد.
اما آیا می دانید علائم دستشویی داشتن سگ داگو آرژانتینو چیست؟ معمولا این سگ ها زمانی که دستشویی دارند این کارها را انجام می دهند: چرخیدن به دور خود، بو کشیدن زمین، دور زدن، نشستن و چمباتمه زدن، جلوی در خروجی یا در دستشویی نشستن و پارس کردن.

بیماری های رایج در داگو آرژانتینو

به طور کلی نژاد داگو آرژانتینو دارای مشکلات ژنتیکی بسیار کمی است. اگر به نظافت و تغذیه سگتان اهمیت دهید، مطمئنا آنها را در برابر بیمار شدن ایمن کرده اید. اما با این حال بهتر است تا رایج ترین بیماری هایی که در سگ داگو آرژانتینو اتفاق می افتد را مورد بررسی قرار دهیم.

• دیسپلازی 
دیسپلازی سگ یک بیماری کاملا ارثی است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که استخوان ران به درستی روی مفصل ناحیه لگن قرار نگیرد. به طور کلی سگ های بزرگتر شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند. جالب است بدانید این بیماری به دلیل آسیب های محیطی و خارجی به وجود نمی آید؛ بلکه صد در صد منشا آن، ژنتیکی است. همانطور که کمی پیش تر به این موضوع اشاره کردیم، سگ های بزرگتر شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند، اما در واقع این بیماری از بدو تولد همراه آنها بوده است و در سنین بالاتر خود را نشان می دهد.
نشانه ابتلای سگ های جوان و یا حتی توله ها به این بیماری این است که گاهی لنگ می زنند. دیسپلازی هیپ، اولین و مهمترین دلیل لنگیدن پای عقب سگ داگو آرژانتینو است.

• نفخ
یکی دیگر از بیماری ها و مشکلات رایج در این سگ ها، نفخ است. شاید گمان کنید این موضوع چندان پیچیده نیست و نیاز به پیگیری جدی ندارد، اما در واقع اگر نادیده گرفته شود، ممکن است مشکلات جدی تری را برای سگ به وجود بیاورد.
برای اینکه از به وجود آمدن این بیماری جلوگیری کنید، بهتر است تا به تغذیه سگتان نظارت ویژه ای داشته باشید. همچنین هرگز به سگتان این اجازه را ندهید که تند تند غذا بخورد. در کنار تغذیه مناسب، شما باید برای این سگ پرانرژی، فعالیت های مطلوبی را در نظر بگیرید.

• کم کاری تیروئید
اگر تولید هورمون توسط غده، با مشکل روبرو شود، کم کالری تیروئید اتفاق می افتد. به دنبال این بیماری، ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن سگ همراه است. همچنین کم کالری تیروئید می تواند زمینه مناسبی برای ابتلای سگ داگو آرژانتینو به بیماری هایی مثل سرطان باشد.
علائم این بیماری شامل مواردی مثل خستگی، ریزش مو، افزایش وزن، خشکی پوست، عدم تحمل سرما، کلسترول بالا، کم خونی، کاهش ضربان قلب و… می شود.

• عفونت گوش
گوش بزرگ سگ آرژانتینو داگو همیشه مستعد پذیرش عفونت است. شما باید مرتبا وش سگ خود را تمیز کنید. اما اگر متوجه شدید که سگ به طور مدام گوشش را خم می کند، بدانید که به عفونت گوش مبتلا شده است.

• گلوکوم
این بیماری ناحیه چشم را درگیر می کند و ممکن است به سرعت باعث کوری شود. از نشانه های بارز این بیماری، قرمز شدن سفیدی چشم سگ است. گلوکوم بیماری است که با افزایش فشار در چشم ایجاد می شود. این بیماری بسیار دردناک است و اگر به موقع درمان نشود، باعث کوری می شود.

• فلج حنجره
ممکن است در نژاد سگ داگو آرژانتینو فلج حنجره رخ دهد. این بیماری با انسداد تارهای صورتی آغاز می شود و به نوعی می توان گفت تارهای صوتی را فلج می کند. در صورتی که تنفس پر سر و صدایی را در سگتان حس کردید، بدانید که به این بیماری مبتلا شده است.

مقایسه داگو آرژانتینو و پیت بول

سگ پیت بول و داگو آرژانتینو دو نژاد بسیار محبوب در سراسر دنیا هستند. این سگ ها دارای ویژگی های برابر و متفاوتی با یکدیگر هستند. سگ داگو آرژانتینو و پیت بول هر دو دارای سرهای بزرگ و قدرتمندی هستند. این دو سگ طبیعت سگ نگهبان و محافظ را دارند و به طور طبیعی و غریزی به شکار کردن تمایل بسیار زیادی دارند.
از اصلی ترین تفاوت این دو سگ با یکدیگر باید به خصوصیات اخلاقی شان اشاره کنیم. معمولا پیت بول سگی شاد و قانع است و همیشه برای بازی کردن و تفریح آماده است. این در حالیست که داگو آرژانتینو سگی خشن و سلطه جو است. از دیگر تفاوت های اصلی این دو نژاد با یکدیگر این است که داگو آرژانتینو حساسیت بسیار بالایی نسبت به غریبه ها دارد اما پیت بول آنها را یک دوست و یک همراه می داند.
از لحاظ ویژگی های ظاهری و جثه نیز باید بگوییم پیت بول اندامی کوچکتر از داگو آرژانتینو دارد. معمولا قد این سگ 53 سانتی متر و وزن آن 27 کیلوگرم است. اما همانطور که میدانید سگ داگو آرژانتینو قد و وزن بیشتری در مقایسه با این سگ دارد.

مقایسه سگ ژرمن با داگو آرژانتینو

سگ داگو آرژانتینو و ژرمن شپردژرمن شپرد در مقایسه با دوگو آرجانتینو، قد کوتاه تر و وزن کمتری دارد. بنابراین از نظر جثه ای کمی از داگو کوچکتر است. اغلب از نژاد ژرمن به عنوان سگ کاری استفاده می شود این در حالیست که سگ داگو آرژانتینو برای محافظت و نگهبانی مناسب است.
سگ ژرمن از لحاظ هوش و توانایی به خاطر سپردن، بسیار قوی تر از داگو آرژانتینو است. ژرمن شپرد، می تواند به راحتی مواد مخدر را تشخیص بدهد به همین علت می توان گفت این سگ جزو سگهای پلیسی نیز به حساب می آید. یکی دیگر از تفاوت های سگ ژرمن با داگو این است که این سگ ریزش موی بسیار زیادی دارد. این در حالیست که پوشش بدن سگ داگو آرژانتینو بسیار کوتاه است و ریزش مو در این سگ بسیار کم است.

مقایسه کن کورسو و داگو آرژانتینو

اگر بخواهیم سگ داگو آرژانتینو را با سگ کن کورسو مقایسه کنیم باید بگوییم کن کرسو نژادی ایتالیایی دارد اما داگو نژادش آرژانتینی است. سگ کن کورسو به نسبت داگو آرژانتینو اجتماعی تر است و رفتارش با غریبه ها در مقایسه با داگو کمی بهتر است.
از لحاظ شدت پرخاشگری باید بگوییم ممکن است داگو از کن کورسو کمی پرخاشگر تر باشد. رفتار داگو آرژانتینو با بچه ها بسیار خوب است و شما می توانید بدون نگرانی کودکتان را با این سگ تنها بگذارید اما سگ کن کورسو اصلا رفتار خوبی با بچه ها ندارد و ممکن است به آنها آسیب برساند. به طور کلی تربیت کردن سگ داگو آرژانتینو بسیار راحت تر از تربیت کردن کن کورسو است.

پرسش و پاسخ درباره آرژانتینو داگو:

چه خوراکی‌هایی را نباید به سگ بدهیم؟

پیاز، پیازچه و سیر، شکلات، آووکادو، زایلیتول (یک ماده شیرین‌کننده که به بعضی آدامس‌ها و شکلات‌های بدون قند و خوراکی‌های دیگر وجود دارد).

رابطه نژاد داگو آرژانتینو با بچه‌ها چطور است؟

اگر بچه کوچیک دارید داگو ارژانتینو برای شما مناسب نیست چون تا سن حدود دو سالگی با انرژی خیلی زیادی حرکت می‌کنند و ممکن است محکم به بچه‌ها بخورند و به آنها صدمه بزنند.

بیماری‌های نژادی داگو آرژانتینو چیست؟

حدود ۱۰ درصد سگ‌های داگو آرژانتینو اصیل از یک گوش یا هر دو گوش مشکل ناشنوایی دارند. علاوه بر مشکل ناشنوایی، بعضی بیماری‌های دیگر مثل کم کاری تیروئید، آب سیاه چشم (گلوکوم) و فلج حنجره هم در این سگ‌ها وجود دارد، از مشکلات شایع‌ در آنها دیسپلازی مفصل ران هست که معمولا درنژادهای درشت و سنگین وجود دارد.

طول عمر ماستیف آرژانتینی چقدر است؟

طول عمر ماستیف آرژانتینی در صورتی که خوب از او نگهداری و مراقبت شود حدود ۹ تا ۱۵ سال است.

Instagram
WhatsApp
Rate this post
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها