آشنایی با سگ نژاد بردر کولی + نگهداری و قیمت

امروزه نگهداری از حیوانات خانگی در بین انسان ها بسیار بیشتر شده است. ولی این مورد باید مورد توجه قرار گیرد که وقتی شخصی یک حیوان خانگی خریداری می کند باید مسئولیت آن را نیز بپذیرد. و به آن به عنوان اسباب بازی و یا عروسک نگاه نکند. قبل از خرید یک نژاد خاص باید با خلق و خو و احتیاجات آن نژاد آشنایی کامل داشته باشیم. همچنین باید بدانیم با هر حیوان چطور رفتار کنیم که هم به آن و هم به خود آسیب نرسانیم. اگر شخصی نمی تواند مسئولیت نگهداری حیوانی را بر عهده بگیرد بهتر است که آن را خریداری نکند. یکی از نژاد های خاص و زیبا در سگ نژاد بردر کولی می باشد که در ادامه به توضیحات کامل در خصوص این نژاد خواهیم پرداخت.

تاریخچه نژاد بردر کولی

این نژاد از نژاد لندرس کولی پرورش پیدا کرده است و خاستگاه ابتدایی آن جزایر کشور انگلستان می باشد و خاستگاه ابتدایی و اولین محل زندگی این نژاد مرز بین اسکاتلند و انگلستان می باشد . برای این نژاد برای اولین بار در سال 1915 در ISDS نژاد بردر کولی در نظر گرفته شد. این نژاد به صورت سنتی برای نگهداری و مراقبت از گله تربیت شده است و به خاطر هوش و چابکی خاص قوای بدنی امروزه یکی از پرطرفدارترین نژاد های خانگی می باشد.

دیگر نام های نژاد بردر کولی(Border Collie):
این نژاد علاوه بر نامی که در ISDS برای آن ثبت شده است با نام های دیگری مانند: کولی، بردر کولی، کالی نیز در بین علاقمندان به این نژاد شناخته می شود. و این نژاد در کشور های مختلف با نام های مختلف شناخته خواهد شد.

ویژگی‌های ظاهری نژاد بردر کولی

 پوشش نژاد بردر کولی

این نژاد دارای دو لایه پوشش می باشد که لایه بیرونی این نژاد زبر پرپشت و بلند و متراکم می باشد که این لایه بسیار مقاوم در برابر هوای سرد می باشد. لایه زیرین این نژاد نرم، کوتاه، و پر پشت می باشد. ترکیب این دو لایه زیبایی و مقاومت در برابر سرما را برای این نژاد به همراه خواهد داشت. لازم به ذکر است اینگونه پوشش به نگهداری و مراقبت خاصی هم نیاز دارد.

 رنگ بندی سگ بردر کالی

معروف ترین رنگ نژاد بردر کولی ترکیب رنگ سیاه و سفید می باشد که بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. دیگر ترکیب رنگ های این نژاد مشکی بدون لکه های سفید، ترکیب رنگ حنایی و سفید، ترکیب قهوه ای با لکه های سفید، و ترکیب 3 رنگ سیاه، سفید و قهوه ای می باشد. همچنین رنگ خاکستری در این نژاد هم به ندرت دیده می شود که زیبایی خاصی به این نژاد خواهد داد.

 قد و وزن نژاد بردر کولی

این نژاد جزء نژاد های با جثه متوسط دسته بندی می شود. ولی در عین حال دارای اندامی ورزیده و چابک و قدرت بدنی بالا می باشد. جنس نر این نژاد دارای قدی مابین 48 تا 56 سانتی متر بوده و وزنی برابر 15 تا 20 کیلوگرم خواهد داشت. در جنس ماده نژاد بردر کولی دارای قدی مابین 46 تا 55 سانتی متر و وزنی برابر 13 تا 18 کیلوگرم خواهد بود.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری سگ نژاد بردر کولی

این نژاد نژادی بسیار پر انرژی و فعال می باشد زیرا که ذاتا این سگ برای گله داری تربیت شده است. پس انتظار نداشته باشید که بتواند در کنار شما ساعت ها بدون حرکت و فعالیت بنشیند. یزرا این حالت این حیوان را کلافه کرده و باعث انجام رفتار های ناهنجار خواهد شد. پی کسانی که حوصله بازی رسیدگی به این حیوان را ندارند و کم تحرک هستند نباید این نژاد را انتخاب کنند. از دیگر ویژگی های رفتار این حیوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نژاد بردر کولی و صاحبان تازه کار

این نژاد اگر به صورت مناسب تربیت شود به راحتی و خیلی سریع با غریبه ها دوست می شود و رفتارهای تهاجمی از خود نشان نخواهد داد. پس صاحبان تازه کار به راحتی می توانند با این حیوان ارتباط گرفته و دوست شوند. البته این رفتار به عنوان یک نقص هم برای این نژاد به حساب می آید.

 تحمل تنهایی سگ

این نژاد به علت اینکه بسیار پر انرژی و فعال است معمولا تحمل تنهایی را نداشته و در صورت تنها ماندن ممکن است شروع به پارس کردن کندن زمین و دنبال کردن سایر حیوانات بکند. این نژاد مانند نژاد های بزرگ زیاد علاقه به خوابیدن و تنها ماندن ندارد. بهتر است این نژاد با تربیت مناسب اجتماعی بار بیاید تا از دنبال کردن ماشین و پارس کردن و حمله به سایر حیوانات ممانعت به عمل آید.

سازگاری نژاد بردر کولی با زندگی آپارتمانی

این نژاد برای دنبال کردن گوسفندان و دویدن تربیت شده است و عدم تحرک و مکانهای کوچک در این حیوان کلافگی و بد رفتاری ایجاد خواهد کرد. ولی از سوی دیگر این نژاد بسیار تربیت پذیر می باشد و با تربیت مناسب و انجام بازی و فعالیت های به موقع توسط صاحب این نژاد می تواند برای نگهداری در آپارتمان هم آماده شود.

 سازگاری با غریبه ها و دیگر حیوانات

همانطور که اشاره شد این نژاد بسیار مهربان و دوست داشتنی می باشد. با غریبه ها سریع اخت شده و با تکان دادن دم و مالیدن پوزه ابراز علاقه میکند. در خصوص برخورد با سیار حیوانات هم در صورتی که به درستی و اجتماعی تربیت شده باشد مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.

 سطح انرژی

نژاد بردر کولی از دسته سگ های چوپان میباشد دارای سطح انرژی بسیار بالا چابک و به صورت غریزی برای دنبال کردن گوسفندان و مراقبت از گله تربیت شده است. پی صاحب این حیوان باید اطلاع کافی از این سطح انرژی داشته و برای تخلیه این انرژی وقت بگذارد در غیر این صورت این حیوان کلافه وبی حوصله خواهد شد. برای نژاد کولی زندگی در محیطی بزرگ مانند یک حیاط بزرگ بسیار مناسب می باشد. این نژاد یکی از چابک ترین نژاد های سگ می باشد.

 

شرایط نگهداری از نژاد بردر کولی

برای نگهداری سگ در تمام نژاد ها یک سری کار ها و شرایط عمومی وجود دارد و یک سری شرایط اختصاصی که به اقتضای نژاد آن حیوان متفاوت خواهد بود. برای نژاد بردر کولی به علت پوشش متراکم و موهای بلندی که دارد باید به مسائل زیر توجه شود:

 آراستگی:

همانطور که اشاره شد پوشش بیرونی این حیوان بسیار پر پشت و در عین حال زیر و ضخیم می باشد. و در صورتی که رسیدگی صورت نگیرد مستعد نمدی شدن و انواع انگل های خارجی از جمله جلب می باشد. برای این منظور حتما صاحب پت باید از برس کشیدن به صورت مداوم برای حفظ بهداشت پوست و مو استفاده کند. این نژاد قابلیت استفاده از آرایشگر برای مدل های مختلف نیز می باشد.

میزان مراقبت از موها:

همانطور که اشاره شد چون مو های این نژاد بردر کولی بلند می باشد بایستی حتما نسبت به سایر نژادها بیشتر در این زمینه دقت صورت پذیرد. زیرا در غیر این صورت ممکن است با کثیف شدن موها مستعد جوش های پوستی ، ماکول و پاپول شده و همچنین به انگل خارجی نیز مبتلا شود. این مراقبت با توجه به آب و هوا محل زندگی و مکان هایی که این سگ گله پیاده روی میکند باید تنظیم شود. تا از ایجاد ریزش موی غیر معمول و یا ایجاد آلوپسی در این حیوان جلوگیری شود. شانه کردن با برس های مخصوص هم بسیار میتواند برا ایجاد پوشش صاف مفید باشد.

 حمام:

به صورت عمومی برای سگ خانگی هفته ای یکبار حمام با شامپو مخصوص مانند شامپو لیندن کافی می باشد ولی در مورد سگ های موبلند مانند نژاد کالی و سایر نژاد های مشابه با توجه به آب و هوا و شرایط پوشش حیوان و در صورتی که مو های مجعد ایجاد شود باید به هفته ای دوبار افزایش یابد.

 ناخن:

مراقبت از ناخن ها و گفتن ناخن های سگ ها از جز مراقبت های عمومی می باشد که باید در چکاپ های دوره ای در مطب دامپزشک انجام شود ولی در صورت ایجاد شکستگی در ناخن و عفونت باید سریعا درمان های مورد نیاز انجام شود به ویژه که این نژاد در صورتی که فضای کاف داشته باشد نژادی پر تحرک و پرانرژی می باشد.

مسواک زدن :

سگ ها به صورت طبیعی و زمانی که در محیط باز زندگی می کنند و از غذا های طبیعی استفاده می کنند نیازی به مسواک و مسواک زدن ندارند. ولی از زمانی که این حیوانات به همزیستی با انسان روی آورده اند و از غذای خشک و غذای سگ مخصوص استفاده می کنند استفاده از مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان نژاد بردر کولی ضروری می باشد.

 گوش:

رعایت بهداشت گوش در سگ بسیار مهم است زیرا در صورت عدم رعایت بهداشت این عضو این حیوانات مستعد بیماری های گوش خارجی و داخلی خواهند بود. صاحب نژاد بردر کولی باید بیشتر از سایر نژاد ها مراقب گوش های این حیوان باشد زیرا که اولا این نژاد دارای موهای بلندی است و مانع دید درست داخل گوش می شود و بیشتر مستعد اوتیت می باشد. به همین دلیل این سگ های چشم بادامی همواره باید مورد معاینه گوش در چکاپ های دوره ای توسط دامپزشک قرار گیرند. همچنین به علت علاقه خاص این حیوانات به چاله کنی گوش ها همواره در معرض عفونت می باشند.

چشم:

مراقبت از چشم هم برای تمام نژاد ها روتین است به ویژه برای این نژاد چشم بادامی و به علت بلندی موها باید بیشتر مورد مراقبت قرار گرند تا دچار کراتیت نشوند. بهتر است که موهای اطراف چشم به صورت مداوم کوتاه و به سلامت غدد اشکی در نژاد بردر کولی توجه شود.

لوازم سگ بردر کالی

امروزه با توجه به اینکه انواع نژاد ها به خانه انسان ها وارد شده اند به همین دلیل وسایل مختلفی مخصوص به آنها در پت شاپ ها موجود می باشد. برای نژادی مانند نژاد بردر کولی وسایلی مانند: پد دستشویی در صورتی که شما حیاط و باغچه ندارید تا آموزش لازم برای ادرار کردن را به سگ خود بدهید. مورد بعدی اسباب بازی های جویدنی برای سگتان می باشد زیرا که سگ گله ذاتا دوست دارد چیزی را گاز بگیرد و با این اسباب بازی ها دیگر شما نگران جویدن وسایل خود نخواهید بود. برای نژاد بردر کولی جای خواب مخصوص بسیار مهم است زیرا این اگر این حیوان جای خواب مناسب با فضای کافی نداشته باشد شروع به واق واق کردن خواهد کرد پس بهتر است از پت شاپ وسایل سگ مناسب برای خواب این نژاد خریداری کنید. قلاده برای تمام نژادها به ویژه برای «زاد بازیگوشی مثل کولی در هنگام پیاده روی ضروری می باشد. ظرف مخصوص غذا خوردن، شامپو مخصوص، تمیز کننده های آنزیمی برای جلوگیری از دفع ادرار و مدفوع در جای نامناسب و کیسه مدفوع از دیگر وسایل مورد نیاز این حیوان می باشد.

قیمت سگ نژاد بردر کولی

قیمت سگ ها بر اساس نژاد میزان خلوص، سن و جنسیت تعیین میشود. به عنوان مثال قیمت توله انواع نژاد ها به علت اینکه اموزش های لازم را ندیده اند معمولا ارزانتر از حیوان بالغ خواهد بود. برای خرید این نژاد خاص که یکی از باهوش ترین و متعادل ترین سگ های خانگی می باشد و اطاعت پذیری بی نظیر از صاحب خود را دارد باید بودجه ای در محدوده 30 تا 35 میلیون را در نظر بگیرید.

طول عمر سگ بردر کالی

طول عمر نژاد بردر کولی این سگ گله دوست داشتنی که در طول زمان به سگ خانوادگی مسئولیت پذیر تبدیل شده است مابین 10 تا 15 سال می باشد. و در صورتی که به تغذیه و سلامت و اضافه وزن آن توجه داشته باشید می تواند بیشتر از 15 سال هم عمر کند.

تغذیه سگ نژاد بردر کولی

در نظر داشته باشید تغذیه برا نگهداری هر نژادی از سگ بسیار مهم است. ولی برای این نژاد پر تحرک و پر جنب و جوش باید دقت بیشتری داشته باشید. این نژاد در صورت عدم رعایت جیره هفتگی مستعد GDV خواهد بود. به همین دلیل غذای های گوشتی این نژاد باید آبپز شود. و از غذاهای کنسروی و غذای خشک مخصوص برای این نژاد بایستی استفاده شود تا دچار اضافه وزن و بیماری گوارشی نشود و وزن متعادل داشته باشد. طول عمر این «زاد هم بسیار به تغذیه این حیوان وابسته می باشد.

آموزش و تربیت سگ نژاد بردر کولی

این نژاد یکی از باهوش ترین زیرکی ترین نژاد ها برای تربیت می باشد. این نژاد مستعد تمرینات ذهنی و جسمی بوده و به طوری که حتی با اشراه ابروی صاحب خود می تواند واکنش نشان دهد. محققان سرعت یاد گیری این سگ گله را زیر 5 ثانیه می دانند. این حیوان قابلیت پرستاری بچه، تجسس بمب، کمک به نابینایان، امداد و نجات و انجام انواع ماموریت های پلیس را خواهد داشت. این نژاد دارای قابلیت آموزش پذیری بسیار بالا بوده و در عین حال بسیار هم مسئولیت پذیر می باشد. به روش های تشویقی بسیار مناسب پاسخ می دهد. این حیوان جز باهوش ترین سگ های جهان می باشد و حتی لحن شما را در آموزش تشخیص می دهد پس بهتر است در هنگام آموزش لحن جدی داشته باشید.

بازی‌های مورد علاقه سگ بردر کالی

نژاد بردر کولی یک نژاد پر انرژی عاشق کار کردن و بازی در هر لحظه ای می باشد. به بازی های پرتحرک علاقه داشته زیرا به صورت غریزی دوست دارد که دنبال گوسفندان بکند. در نگهداری این نژاد در محیط شهری باید برای این سگ وقت بگذارید و برای تخلیه انرژی این حیوان اقدام فرمایید. در صورتی که این کار صورت نگیرد این حیوان شروع به رفتار های ناهنجار مانند دویدن دنبال ماشین ها و پارس کردن خواهد کرد. پس در نظر داشته باشید که اگر فردی هستید که قادر به بازی و فعالیت و وقت گذاشتن برای حیوان خانگی خود نمی باشید نژاد بردر کولی برای شما مناسب نخواهد بود.

بیماری های رایج در نژاد بردر کولی

ناهنجاری مفصل ران (Hip dysplasia):

این بیماری که یک بیماری مفصلی است در این نژاد شایع بوده و در این حالت استخوان ران در مفصل خودش قرار نگرفته و به صورت مداوم از مفصل خود خارج خواهد شد. منشا این بیماری معمولا ژنتیکی می باشد ودر سگ های مبتلا ایجاد لنگش خواهد کرد. در صورت مشاهده این مورد باید به دامپزشک مراجعه کنید که اگر این حالت شدید باشد حیوان مورد نظر نباید تولید مثل کند و بهتر است که عقیم شود زیرا توله های این حیوان هم مستعد به ابتلا به این بیماری هستند.

 حساسیت‌ها (Allergies):

این مورد باید توسط صاحب نژاد بردر کولی شناسایی شود. حساسیت های غذایی در سگ هایی که اصیل بودن آنها ثابت شده است بیشتر بروز می کند. همچنین حساسیت به انواع داروها مانند: دارو های ضد کنه، ضد انگل و واکسن های تزریقی هم ممکن است اتفاق بیفتد همچنین حساسیت های سیستم تنفسی هم ممکن است به صورت فصلی و غیرفصلی خود را نشان داده و حتی ریه Border Collie را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

ناهنجاری‌های چشمی در بردر کولی‌‌ها (Collie Eye Anomaly):

این بیماری در نژاد Colli به صورت ارثی بروز پیدا می کند و حتی ممکن است باعث کوری حیوان شود. این بیماری در نژاد بردر کولی با تغییر یافتن اجزا چشم ایجاد میشود و دارای انواع استافیلوما، نقص در قسمت مشیمیۀ چشم و ایجاد نقیصه در دیسک نوری چشم می باشد که متاسفانه تا این لحظه درمانی برای آن پیدا نشده است.

صرع (Epilepsy) :

این بیماری در نژاد Border شایع بوده که به صورت ارثی باعث نقص در سلول های عصبی توله های این نژاد می شود. در این حالت این نژاد فعال و پرجنب و جوش ترسو شده و تلو تلو می خورد و بی هدف می دود. ایجاد تشنج و احساس فلجی در اندام انتهایی هم از نشانهای این بیماری در نژاد بردر کولی می باشد.

آتروفی پیشروندۀ شبکیه (Progressive Retinal Atrophy):

این بیماری که در دسته بیماری های چشمی این نژاد قرار دارد به مرور باعث از بین رفتن شبکیه چشم این حیوان خواهد شد. در این بیماری سگ کمک کم بینایی خود را در شب از دست داده و رفته رفته کاملا به محیط خود ب اعتنا شده و نهایتا کاملا نابینا خواهد شد. این بیماری در صورتی که درمان نشود منجر به کوری کامل می شود.

 استئوکندریت دیسکان (Osteochondritis Dissecans):

یکی از بیماری های دردناک نژاد بردر کولی می باشد که در این بیماری آرنج یا شانه حیوان به شکل نامناسبی قرار می گیرد به شوری که حیوان قادر به خم کردن مفصل خود نخواهد بود و این بیمار در سن 4 تا 9 ماهگی بیشتر ایجاد می شود. این بیماری در اثر مصرف بیش از حد پروتئین و مصرف جیره هایی با فرمول رشد ایجاد می شود.

سوالات متداول در خصوص نژاد بردر کولی:

آیا این نژاد امکان دارد که به کودکان حمله کند؟

این احتمال در مورد هیچ نژادی صفر نیست ولی در نژاد Collie به علت حس مهربانی و مسئولیت پذیری که دارد خود را جزئی از خانواده دانسته و حتی از کودکان محافظت نیز خواهد کرد.

آیا یک فرد معمولی قادر به تربیت نژاد بردر کولی خواهد بود یا نه؟

پاسخ این سوال بستگی به این مورد دارد که چه نوع تربیت و آموزشی مد نظر شما باشد. برخی آموزش های ساده مانند محل دفع ادرار و غیره با روش های تشویق و تنبیه قابلیت انجام دارد ولی آموزش برای مسابقات ورزشی که یکی از قابلیت های این نژاد میباشد نیاز به یک مربی حرفه ای خواهد داشت.

در چه صورتی نژاد Border collie ترسو، مضطرب و در مقابل غریبه ها فرار خواهد کرد؟

این نژاد ذاتا نژادی فعال اجتماعی و شجاع است. در صورتی که مدت زمان زیادی تنها بماند و توسط صاحب خود مورد بی مهری قرار گیرد حالاتی مانند زوزه کشیدن، تخریب وسایل و ترسو شدن و فرار از مقابل غریبه ها را نشان خواهد داد.

Instagram
WhatsApp
1/5 - (1 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
داریوش

عالی بود